środa, 21 listopada 2018

niebanalne pomysły na dekorację ściany, czyli ... sztuka sztukaterii

post gościnny







Kochani, obiecałam Wam post o sztukaterii. Ja ją kocham, bo bardzo ociepla wnętrze i nadaje mu jedyny w swoim rodzaju styl. Co warte podkreślenia, pomaga też zamaskować wiele mankamentów, jak na przykład nieuchronnie pojawiające się pęknięcia pomiędzy sufitem a ścianami. Z tych względów mam ją w całym domu i to w różnych konfiguracjach.

Wiem, że wielu czytelników Velour Home tak jak ja kocha wnętrza ozdabiane sztukaterią, dlatego poprosiłam Olę - miłośniczkę aranżacji wnętrz i redaktorkę bloga Fixly o kilka fachowych porad jak się obchodzić z tym rodzajem dekoracji, aby wyszła klasa, a nie kicz. 
Zapraszam :) 






"
Jeszcze do niedawna sztukateria w domach i mieszkaniach prywatnych była synonimem kiczu i kojarzyła się z bardziej z pałacem lub dworkiem. Teraz powraca w wielkim stylu i z chęcią wykorzystywana jest jako unikalny element dekoracyjny przez projektantów oraz architektów wnętrz. Jak można zastosować ją w domowym salonie, kuchni lub sypialni, aby idealnie podkreślała aranżację przestrzeni?

Sztukateria to stylowa dekoracja ściany lub sufitu, która wprowadza do wnętrza oryginalny element ozdobny. Tradycyjnie wyrabia się je z gipsu albo stiuku - gipsu, imitującego marmur, z domieszką pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku. Jednak obecnie projektanci najchętniej wybierają sztukaterie ze styropianu i poliuretanu, z uwagi na ich lekkość, łatwość w obróbce oraz odporność na działanie wilgoci. Styropian, z racji swojej delikatności, najlepiej sprawdza się w formie listew przysufitowych lub ozdób sufitu. Elementy wykonane z poliuretanu są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia, ale jednocześnie droższe. Idealnie zdobią ściany na każdej jej wysokości.
 

Poszczególne elementy w wersji podstawowej mają kolor biały, ale można je malować na dowolny odcień farbą do ścian. Sztukaterie mogą być proste i minimalistyczne lub przybierać formę bardzo ozdobnych ornamentów. Dlatego ich zastosowanie wymaga wyczucia oraz umiaru.

Jak montuje się i wykańcza sztukaterię?
Ogromną zaletą sztukaterii jest jej łatwy i bezproblemowy montaż. W nowo powstałych wnętrzach poszczególne elementy montuje się na surowy tynk lub jeszcze niepomalowane, gipsowane ściany i sufity. Jeśli chcemy zamontować sztukaterię na ścianach pomalowanych, należy je wcześniej oczyścić oraz zeskrobać odpadającą farbę. Gdy w grę wchodzą sztukaterie wykonane z gipsu, które są ciężkie trzeba je odpowiednio zabezpieczyć poprzez spojenie z podłożem klejem gipsowym.
 
W przypadku sztukaterii lekkiej, styropianowej lub poliuretanowej, wystarczy
klej  dyspersyjny. Zamontowane listwy lub gzymsy możemy malować na dowolny kolor – taki sam jak ściany lub w kontrastowym odcieniu – przy użyciu farby emulsyjnej lub akrylowej. Należy pamiętać, aby przed nakładaniem farby dokładnie zabezpieczyć taśmą malarską okolice sztukaterii.
 
Detale najpierw trzeba zagruntować rozrzedzoną farbą i dopiero po wyschnięciu nakładać właściwą warstwę koloru. Co ważne, na sztukaterii ze styropianu nie stosujemy farb z rozpuszczalnikami, gdyż rozpuści ona tworzywo.

Jakie rodzaje sztukaterii rozróżniamy?
Obok wspomnianego wyżej podziału ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, sztukaterię można rozróżnić z uwagi na ich kształt. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są listwy oraz gzymsy ozdobne. Mogą być to listwy przysufitowe lub płaskie przyścienne, gładkie oraz proste w formie ćwierćwałka, jak i z wzorami palmety czy liści. Gotowe produkty kupimy w każdym markecie budowlanym. Ich standardowa długość to 200 cm, a szerokość 2-7 cm. Można je swobodnie łączyć i tworzyć z nich dekoracje na ścianach lub efektownie łączyć ściany z sufitem.
 
Drugim rodzajem sztukaterii są rozety, czyli bogato zdobiona kompozycja w kształcie koła lub elipsy. Rozeta zazwyczaj zdobiona jest motywem roślinno-kwiatowym i stosuje się ją na suficie, w miejscu lampy. Coraz częściej tworzy się także aranżację z kilku rozet oraz oświetlenia lub ciekawego kolażu na ścianie, np. z kilku rozet o różnych wielkościach. Rozety mogą mieć średnicę od kilku do nawet 60 cm.
 
W ofercie sztukaterii gotowych spotkamy także konsole, pilastry, kolumny kominkowe, listwy przypodłogowe oraz reliefy. Jednak te stosuje się zdecydowanie rzadziej i w mocno stylizowanych wnętrzach. Co ważne, poszczególne elementy można ze sobą łączyć, tworząc unikalne kompozycje oraz wprowadzając do wnętrz stylowy klimat.

W jakich aranżacjach wnętrzarskich można zastosować sztukaterię?


Do niedawna sztukateria stosowana była jedynie we wnętrzach klasycznych lub stylizowanych, ale coraz częściej pojawia się jako dekoracja w aranżacjach nowoczesnych. Listwy wprowadzają do pomieszczeń nutkę elegancji oraz luksusu. Sztukateria idealnie sprawdzi się w eklektycznym salonie lub minimalistycznej sypialni. Obok wnętrz w stylu glamour lub stylizowanych na pałacowe, tego typu detale doskonale wpisują się w przestrzeń  w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy rustykalnym. Idealnie podkreślają wysokie, przestronne mieszkania w kamienicach, jak i nowoczesne apartamenty.

Subtelność oraz prosta, stylowa forma sztukaterii sprawia, że poszczególne elementy same w sobie stanowią dekorację. Dlatego ich obecność jest praktycznie niezauważalna, a jednocześnie kluczowa dla całej aranżacji. Uniwersalność sztukaterii pozwala na zastosowanie jej w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Dekoracyjne detale pozwolą nie tylko podkreślić niepowtarzalny i indywidualny charakter wnętrza, ale także pomogą ukryć niedoskonałości, np. listwy przypodłogowe zasłonią niedociągnięcia oraz kable, a zastosowane wokół drzwi zakryją nierówne futryny. Najwięcej zastosowań mają listwy ścienne, z których możemy tworzyć wyjątkowe kompozycje. Bardzo modne są „ramy”, które wypełnia się obrazami, lustrami lub pozostawia puste. Poziome listwy mogą oddzielić dwa kolory na ścianie lub po prostu jako pojedynczą linię, która dodatkowo podzieli wysokość ściany i poprawi jej proporcję. Listwy zastosujemy także wokół drzwi i okien, jako obudowa kominka, karnisza lub mebli.

Jednak decydując się na ozdoby ze sztukaterii warto zachować umiar i nie montować jej w zbyt dużej ilości, aby wnętrze nie stało się zbyt przekombinowane. Nie poleca się stosować jej w małych i niskich mieszkaniach, a raczej w wysokich oraz przestrzennych wnętrzach. Wtedy będziemy mieć pewność, że sztukateria pełni swoją dekoracyjną i aranżacyjną rolę."

Autorką wpisu jest Ola, a więcej jej porad znajdziecie na  
Fixly

Jako podsumowanie, które może Was zachęcić do sztukaterii, kilka zdjęć, jak się ona prezentuje u mnie ... 





Przy tym ostatnim zdjęciu chciałabym się chwilę zatrzymać ... Mamy tu sztukaterię przy drzwiach wejściowych (wiem, nieco rozmazana,  ale takie zdjęcie znalazłam). Tutaj ten dekor nie tylko ozdobił ścianę ganku, ale pomógł mi radykalnie poprawić proporcje drzwi wejściowych (kto zainteresowany polecam posty o metamorfozie drzwi wejściowych, gdzie zobaczycie efekt "przed" klik oraz "po"  klik). Takie czary mary też są możliwe przy użyciu sztukaterii. Dlatego polecam ją gorąco.

Pozdrawiam, 

Sylwia 

51 komentarzy:

  1. Uwielbiam sztukaterię - nadaje szyku i elegancji. Dla mnie bomba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie to wygląda, nadaje ścianom taki efekt 3d. Bardzo mi się podoba sztukateria, chociaż nigdy u siebie nie zastosowałam. Może kiedyś, przy jakimś większym remoncie spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda to super, takie listwy dekoracyjne na ścianie dają fajne efekty jak się zastosuje to z pomysłem to można bardzo fajny efekt uzyskać no i te ściany nie są takie kanciate kwadratowe co mi osobiście się bardzo podoba.

    OdpowiedzUsuń
  4. Sztukateria cały czas jest w modzie i dużo ludzi się na nią decydują, takie listwy dekoracyjne potrafią poprawić wystrój pomieszczenia. Fajny poradnik, dla kogoś, kto szuka informacji na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super bardzo fajny pomysł z tą sztukaterią na ścianę. Podoba mi się bardzo takie rozwiązanie jeśli chodzi o ściany to bardzo fajnie jest sobie je tak upiększyć takimi chociażby listwami styropianowymi.

    OdpowiedzUsuń
  6. Super, fajna sprawa taka sztukateria nie jest to drogie a można sobie fajnie ozdobić mieszkanie u nas w domu na korytarzu jest sporo takich list dekoracyjnych które nma prawdę są mega fajne i upiększają wnętrze.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie to wygląda, nadaje ścianom taki efekt 3d jakby. Bardzo mi się podoba tego typu sztukateria, chociaż nigdy u siebie takowej nie zastosowałam. Jak zwykle fajny wpis, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jestem pod wrażeniem Pani pomysłowości. Ciekawe dekoracje, na pewno rozświetlą nie jeden dom! Sam chyba skuszę się na niektóre elementy. Dom musi być piękny! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetnie wyglądają te aranżacje z użyciem sztukaterii :-)

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetnie to się sprawdza, ale najlepiej komponuje się z antykami w mieszkaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie myślałam że taka sztukateria nadal jest w modzie, ale wygląda to naprawdę bardzo fajnie :) Można to świetnie wkomponować do wnętrz:) Zdjęcia jak zwykle super:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo fajnie wykonane trzeba przyznać:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Sztukateria jak najbardziej, podoba mi się takie rozwiązanie :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Przyznam, że całkiem ładnie to wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Cenne porady. Super wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  16. No rzeczywiście taka sztukateria urzeka. :) Szczególnie piękny kolor na zdjęciu, marzy mi się taki w salonie.

    OdpowiedzUsuń
  17. A jednak sztukateria wraca do mody :) świetny pomysły i porady zawarte we wpisie :) osobiście nigdy nie preferowałam gołych ścian w moim mieszkaniu. Zawsze stawiam na obrazy, dodatki. Ostatnio zamontowałam panele naścienne w salonie - mega efekt ;) staram się raz na pół roku zmieniać nieco aranżację całego wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Właśnie szukam jakiś ciekawych dekoracji.. i myslę że znalazłam

    OdpowiedzUsuń
  19. Wygląda to naprawdę genialnie, świetne pomysły na dekoracje. Ze swojej strony mogę Wam serdecznie polecić stronę , z której sam korzystam - https://deko-rady.pl/ . Znajdziecie na niej porady oraz inspiracji dla aranżacji Waszych wnętrz .

    OdpowiedzUsuń
  20. Sztukateria to idealny sposób na przyozdobienie pustej ściany. Bardzo podoba mi się ten typ dekoracji i na pewno wykorzystam go w swoim przyszłym mieszkaniu.
    https://erko.pl/automatyzacja-procesow-produkcji-to-kolejny-dzial-uslug-firmy-erko

    OdpowiedzUsuń
  21. Sztukateria jest klasycznym, ale niezwykle efektownym rozwiązaniem

    OdpowiedzUsuń
  22. Piękne wnętrze to marzenie każdej osoby. Nie tylko ma być komfortowo i przytulnie, ale także wnęrze powinno być urządzone z klasą. Też nie dziwi mnie to, że tak duży nacisk kładziony jest na dekoracje- zwłaszcza ścian. Ściany wymalowane są takie puste, warto coś na nie dodatkowo powiesić by dodać pomieszczeniu przytulności. Może takie oryginalne obrazy https://www.artlux.sklep.pl/ ? Ostatnio moda na nie wróciła i mnie również one się bardzo podobają

    OdpowiedzUsuń
  23. Bardzo nie lubię gołych ścian w mieszkaniu, dlatego na pewno wykorzystam powyższe pomysły na dekorację w swoim domu.
    https://autoskup.biz/

    OdpowiedzUsuń
  24. Odpowiednio dobrane listwy ścienne potrafią przyozdobić wnętrze

    OdpowiedzUsuń
  25. Na przykład gzymsy podwieszane to fajne rozwiązanie. Takie z oświetleniem ledowym. Przy włączonym świetle to w ogóle cudownie się prezentują

    OdpowiedzUsuń
  26. Teraz to już wiem jakie ściany są na topie i jakie wzory ich najlepiej się prezentują. Podobne inspiracje widziałam też tutaj https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/salon . Jeśli się nie ma pomysłów na aranżację i wystrój to warto pomyśleć o współpracy z architektem wnętrz.

    OdpowiedzUsuń
  27. Piękne zdjęcia, cudowny tekst

    OdpowiedzUsuń
  28. Niebanalne pomysły na dekorację ściany to klucz do przemiany każdego pomieszczenia. Twórczość i inspiracja na wyciągnięcie ręki!

    OdpowiedzUsuń
  29. Bardzo mi się wszystko podoba

    OdpowiedzUsuń
  30. W tym wnętrzu wszystko jest rewelacyjnie przemyślane.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...